piątek, 11 września 2015

ANTONIO NEGRI, NIEKOŃCZĄCA SIĘ REWOLUCJA, reżyseria Aleksandra Weltz, Andreas Pichler, Niemcy, Gebrüder Beetz Filmproduktion Berlin GmbH & Co. KG 2004, film dokumentalny.

Prawie z żadnym europejskim intelektualistą nie łączy się tyle nienawiści i podziwu, tyle otuchy i odrzucenia, jak z Antonio Negrim. Negri jest profesorem uniwersyteckim, filozofem, bojownikiem, więźniem, uchodźcą, wrogiem publicznym Włoch. Obecnie uznawany jest za jedną z głównych figur ruchu alterglobalistycznego.

W latach 70-tych XX wieku Negri wywarł wpływ na pozaparlamentarne ruchy protestu, co czyni go do dziś jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnej historii włoskiej. Dla jednych jego teorie i teksty były punktem odniesienia działań radykalnej lewicy, dla drugich stanowiły teoretyczne matryce terroru. Eskalacja konfliktów społecznych skończyła się dla Negriego więzieniem, a potem wygnaniem. W latach 90-tych napisał „Imperium”, bestseller który jest uważany za manifest antykapitalistyczny XXI wieku.

Film rekonstruuje poglądy i życie Negriego wykorzystując wywiady, których udzielił on sam, jego sojusznicy polityczni i krytycy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz