poniedziałek, 14 września 2015

Poprzednie 5 edycji przyzwyczaiło stałych bywalców Filozofii Filmowo do formuły dwudniowej. Nieustannie staramy się rozwijać nasz festiwal, dlatego jego nowa edycja rozrosła się do trzech dni. Nowością będzie przegląd krótkometrażowego filmu filozoficznego, podczas którego pokażemy filmy młodych zagranicznych i polskich twórców, którzy filmując inspirują się filozofią.

Na początek pokażemy dwa filmy Farhada Bazyana: "Suitcase" oraz "M12 Station", który jest eksperymentalną etiudą, pierwszą z trylogii nakręconej w Wiedniu.

Więcej informacji:

Następnie wyświetlimy cykl "Filmozofia", zrealizowany przez Koło Naukowe Filozofów z Białegostoku, którzy wzięli na filmowy warsztat m.in. myśl Kartezjusza, Nietzschego i Battaile'a.

Więcej informacji:

Michał Krot, który odpowiada za realizację "Filmozofii" nakręcił również etiudę "Płynnie". Zapraszamy do oglądania i dyskusji m. in. o płynnej nowoczesności.

Równie interesującą etiudą jest "Pralnia m3mów" autorstwa Tomasza Kurusa. Autor szukając własnego języka filmowego stara się odnaleźć balans między stawianiem tez poprzez kino i szkicowaniem kondycji człowieka.

Inspirowana filozofią Schellinga "Toń" autorstwa Jadwigi Subczyńskiej ma na celu twórczo zinterpretować myśl wspomnianego filozofa. Zapraszamy Państwa na nasz przegląd, by sprawdzić czy próba się udała.

"Błąd aktualizacji" i "Sanatorium pod klepsydrą" Patrycji Plich dotykają kwestii czasu. Już Bertrand Russell sięgał po wynalazek kinematografu, aby opisać możliwości ludzkiego intelektu. Obecnie używamy kina do filozofowania. Etiudy lawirują w kręgu nurtu slow cinema.

Ponieważ staramy się edukować poprzez kino niezbędna będzie "Lekcja filozofii" Arkadego Barszcza o myśli Heideggera. Informacje o autorze:

Na zakończenie przeglądu pokażemy etiudę "Kobieta roku", reż. Jakub Czerny. Autor umiejętnie łączy elementy humorystyczne z tragicznymi, co w kinie najtrudniej uzyskać, ale które otwierają możliwość opowiedzenia na ekranie o czymś więcej...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz