sobota, 12 września 2015

Gorąco zapraszamy na wykład JANUSZA POŁOMA o polskim kinie awangardowym.

Janusz Połom – operator filmowy, reżyser, fotografik, poeta, wykładowca na polskich i zagranicznych uczelniach oraz były dziekan w Łódzkiej Szkole Filmowej. Po wyjeździe do Meksyku pracował w stołecznej Narodowej Szkole Filmowej. Później przebywał w Kanadzie, gdzie wykładał fotografię filmową na Université du Québec w Montrealu (UQÀM). Po powrocie do Polski podjął pracę na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczy fotografii i multimediów.

W latach 1971 – 1976 należał do Warsztatu Formy Filmowej, awangardowej grupy artystycznej działającej przy łódzkiej Szkole Filmowej. WFF tworzyli m.in. Wojciech Bruszewski, Tadeusz Junak, Andrzej Różycki, Zbigniew Rybczyński, Józef Robakowski, Paweł Kwiek, R. Gajewski, J. Janicki, Kazimierz Bendkowski, Wacław Antczak, Jacek Łomnicki, Antoni Mikołajczyk, Ryszard Waśko, J. Kołodrubiec, T. Konart, Marek Koterski, Lech Czołnowski, R. Lenczewski, A. Paruzel, Zdzisław Sowiński, J. Szczerek, Krzysztof Krauze.

Fotografie autorstwa Połoma były pokazywane w czasie wernisaży w Polsce, Kanadzie, Francji oraz Meksyku. W 1981 roku uczestniczył w prestiżowym francuskim festiwalu artystycznym Biennale de Paris. Dwa lata później jego prace pokazane zostały na wystawie polskiej sztuki XX wieku Presences Polonaises w Centre Georges Pompidou w Paryżu. Za swoje filmowe dokonania wielokrotnie nagradzany był na prestiżowych festiwalach.

Jego prace znajdują się m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, National Gallery w Ottawie, Muzeum im. Octavio Paz'a Centro Nacional de las Artes w Meksyku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz